XIV PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO"

Wąchock
10-13 maja 2018

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

Po raz czternasty już, w Wąchocku, odbędzie się Piknik Archeologiczny "Rydno" - wyjątkowe spotkanie z naszymi przodkami z epoki kamienia.

Tegoroczny Piknik organizowany będzie w dniach 10-13 maja, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będzie to już trzynasta edycja tej imprezy.

ZAPRASZAMY W PODRÓŻ DO EPOKI KAMIENIA !!!

W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczną sztukę, "gastronomię", magię oraz dodatkowo metody pracy archeologów.

Na uczestników czekają także liczne konkursy i zabawy oraz inne atrakcje.

WSTĘP WOLNY !!!


10 i 11 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 - 15:00 zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w "żywej" lekcji najdawniejszej historii. W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia uczestnicy będą mogli zapoznać się z życiem paleolitycznych łowców-zbieraczy oraz pierwszych rolników neolitycznych. Zaprezentowane zostaną również najważniejsze zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, narzędzia z krzemienia i innych materiałów, wytwarzanie i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka, "gastronomia"... W celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia – e-mail: poczta@rydno.pttk.pl lub tel.: 661 559 505.

W sobotę i niedzielę (12 i 13 maja, w godzinach 10:00 - 17:00) zapraszamy wszystkich chętnych na "Podróż do epoki kamienia". Jeżeli chcesz podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym "polowaniu", posmakować "pieczeni z mamuta" musisz znaleźć się nad zalewem w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. W tych dniach program wzbogacony będzie między innymi o: plenerową wystawę, Piknikowe Kino, spacer po Rydnie – pieszą wycieczkę z przewodnikiem, pokazy i prezentacje gości przybyłych z zaprzyjaźnionych archeologicznych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych, konkursy i inne atrakcje...

ZAPRASZAMY !!!


W PROGRAMIE:

10 i 11 maja (czwartek i piątek) 10:00-15:00

 • Budujemy obozowiska i prowadzimy warsztaty i pokazy dla grup zorganizowanych (zainteresowanych udziałem prosimy o wcześniejszy kontakt - poczta@rydno.pttk.pl).

12 i 13 maja (sobota i niedziela) 10.00-17.00

 • Zainscenizowane „żywe” obozowiska z epoki kamienia, prezentacje życia codziennego i dawnych rzemiosł, scenki rodzajowe, niecenie ognia, narzędzia z krzemienia, kości i rogu, naczynia i figurki z gliny, krzemieniarstwo, plecionkarstwo i tkactwo, broń myśliwska i polowanie, prehistoryczna gastronomia, naturalne barwniki i pradziejowa sztuka, rytuały i magia...
  prezentacje, degustacje, prelekcje, projekcje, rekonstrukcje, interakcje...
 • warsztaty archeologiczne, pokazy archeologii eksperymentalnej,
  konkursy, zabawy i inne atrakcje.
 • Piknikowe Kino:
  prezentacje na temat Rezerwatu Archeologicznego Rydno
  "Żelazny Pielgrzym" - sobota 12 maja, godz. 12.00
  Film porusza tematykę historii i tradycji starożytnego hutnictwa żelaza, która jest niezwykle silnie zakorzeniona w naszym regionie. Zdjęcia do filmu "Żelazny Pielgrzym" powstawały m.in. na stoku góry nazywanej "Mojecką", u podnóża Łysicy, na pograniczu Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w Dolinie Czarnej Staszowskiej oraz Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi i na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

  "Dawno temu w Iłży" - niedziela 13 maja, godz. 12.00
  Opowieść przygodowa, z elementami romansu rycerskiego, rozgrywającą się w XIII wiecznej Polsce. Film jest produkcją całkowicie offową, zrealizowaną z bardzo skromny budżetem, jednak jest fabułą o niespotykanym w kinie amatorskim rozmachu. W 2010 r. film został nagrodzony na festiwalu kina niezależnego New York International Independent Film and Video Festival w kategorii najlepszy zagraniczny film przygodowy.

Specjalny blok z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości:

sobota 12 maja

 • 10.30 - wycieczka piesza z przewodnikiem na trasie Wąchock - Polana Langiewicza - Wąchock.
  Zbiórka przy Opactwie Cystersów o godz. 10.30, przewidywany czas trwania - 4 godziny.
  Na trasie m.in. Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego, pomnik gen. Mariana Langiewicza, pomnik legionistów 1919-1920, pomnik mjr Jana Piwnika "Ponurego", Dworek Langiewicza, kaplica św. Zofii w Ratajach, Polana Langiewicza.
 • 15.00 - projekcja filmu "Wykus. Serce Wolnej Polski" w Piknikowym Kinie.
  Film w niezwykły sposób przedstawia Wykus jako miejsce, które od ponad 150 lat stanowiło ostoję walczących o Niepodległą Polskę. Dokument oprócz opisu działań wojennych, ukazuje organizacje i stowarzyszenia, „którym nie jest obojętna pamięć o poświęceniu i walkach jakie toczyły się pod osłoną lasów Wykusu”. Film jest idealną prezentacją historii II wojny światowej w ujęciu regionu świętokrzyskiego.

niedziela 13 maja

 • 10,00-17,00 - pokaz sprzętu Wojska Polskiego - umundurowanie, wyposażenie, broń.
 • 15.00 - projekcja filmu "Rozkaz Panie Majorze" w Piknikowym Kinie.
  Film ukazujący szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK "Nurta" oraz sylwetki ich dowódców - płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego" i mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta". Produkcja sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Piknik inspirowany jest trwającymi już 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Archeolodzy znaleźli tu bardzo liczne ślady pobytu ludzi z epoki kamienia, głównie schyłkowego paleolitu i mezolitu - pozostałości kilkuset stanowisk osadniczych skupionych wokół kilku wychodni-kopalni hematytu, barwnika koloru czerwonego. Był to najpewniej towar drogi i poszukiwany. Wysłańcy różnych plemion, aby go zdobyć, przebywali niejednokrotnie po kilkaset kilometrów - świadczą o tym znajdowane na Rydnie obsydiany wydobywane wyłącznie w Słowacji i na Węgrzech, krzemienie z okolic Krakowa, z Podlasia i Pienin, oraz ziarna hematytu z Rydna występujące na odległych stanowiskach.

Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.

Organizatorami Pikniku są: Klub Archeologiczny "Rydno" działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.

Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Starachowicach, Urząd Miasta i Gminy Wąchock.


DOJAZD I PARKING - z Wąchockiego Rynku należy kierować się w kierunku północnym - ulicą Kolejową. Po około 300 metrach trzeba skręcić w lewo w ulicę Św. Rocha, po kolejnych 500 m. osiągamy parking (po prawej). Stąd już tylko krótki spacer deptakiem wzdłuż położonego za parkingiem zalewu (w kierunku zachodnim).

PIESZO - najlepiej dotrzeć deptakiem wzdłuż brzegów zbiornika wodnego na rzece Kamiennej.

PIKNIK ARCHEOLOGICZNY "RYDNO" odbywa się co rok (od 2005) w połowie maja. Jest on poświęcony epoce kamienia - czasom kiedy Rydno było swoistą "stolicą" Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu. Jest również doskonałą "żywą" lekcją historii.


Zapraszamy także na odbywające się w dniach 25 i 26 maja na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Warsztaty archeologiczne "Żelazne Korzenie".

Szczegóły na stronie: korzenie.gimnazjum.com.pl.