XIII Piknik Archeologiczny "Rydno"

Wąchock
11-14 maja 2017

EPOKA KAMIENIA NA ŻYWO !!!

Podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu na piaszczystych wydmach przy brzegach rzeki zwanej dzisiaj Kamienną rozbijali swoje obozowiska łowcy epoki kamienia, tak i teraz pojawią się oni w czasie Pikniku Archeologicznego "Rydno".

Tegoroczny Piknik odbędzie się w dniach 11-14 maja, nad zalewem na rzece Kamiennej w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Będzie to trzynasta edycja tej imprezy.

ZAPRASZAMY W PODRÓŻ DO EPOKI KAMIENIA !!!

W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia przedstawimy najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczną sztukę, "gastronomię", magię oraz dodatkowo metody pracy archeologów.

Na uczestników czekają także liczne konkursy i zabawy oraz inne atrakcje.

WSTĘP WOLNY !!!

Jeżeli chcesz podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym "polowaniu", posmakować "pieczeni z mamuta" musisz być w dniach 13-14 maja nad zalewem w Wąchocku, przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno.

11 i 12 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 - 15:00 zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w zajęciach warsztatowych. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia grup (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel.: 661 559 505) w celu ustalenia harmonogramu uczestnictwa w pokazach i zajęciach.


W Piknikowym Kinie zobaczymy:

sobota (13 maja):
12:00 - Tajemnice początków Polski - Krzyż i korona (Polska, 2016, reż. Zdzisław Cozac, 45 min.)
14:00 - Klan niedźwiedzia jaskiniowego - The Clan Of The Cave Bear (USA, 1986, reż. Michael Chapman, 98 min.)

niedziela (14 maja):
12:00 - Tajemnice początków Polski - Miasto zatopionych bogów (Polska, 2013, reż. Zdzisław Cozac, 44 min.)
14:00 - Żelazny pielgrzym (Polska, 2015, reż. Andrzej Przychodni, 41 min.)


 

ZAPRASZAMY !!!


DOJAZD I PARKING - z Wąchockiego Rynku należy kierować się w kierunku północnym - ulicą Kolejową. Po około 300 metrach trzeba skręcić w lewo w ulicę Św. Rocha, po kolejnych 500 m. osiągamy parking (po prawej). Stąd już tylko krótki spacer deptakiem wzdłuż położonego za parkingiem zalewu (w kierunku zachodnim).

PIESZO - najlepiej dotrzeć deptakiem wzdłuż brzegów zbiornika wodnego na rzece Kamiennej.


Zapraszamy także na odbywające się w dniach 19 i 20 maja
na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Warsztaty archeologiczne "Żelazne Korzenie".

Szczegóły na stronie: korzenie.gimnazjum.com.pl.

Żelazne Korzenie 2017

Kontakt

  • PTTK - Klub RYDNO
    ul. Kielecka 3
    27-200 Starachowice
  • tel. 661 559 505
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.